מילון מונחיםshutterstock_90706474

חוט קשת (archwire) – חוט מתכתי הקשור בכל הסמכים המודבקים על פני השיניים. החוט מדריך את תזוזת השיניים.

טבעת אורתודונטית – טבעת מתכת דקה העשויה מפלדת אל חלד ומולבשת על שן בודדת. חוט קשת או אביזר אורתודונטי אחר נקשר אליה, ובכך מתאפשרת הפעלת כוחות אורתודונטיים על השן.

סמך ("קוביה אורתודונטית") – אביזר אורתודונטי המוצמד לשן ע"י דבק או ע"י חיבור לטבעת. קיימים סמכים ממתכת, מחרסינה ומפלסטיק.

סמכי חרסינה – סמכים בעלי מראה אסתטי העשויים אלומינה, בגוון השן או שקופים. עשויים להיות גדולים יותר יחסית לסמכים מתכתיים, הכסופים בצבעם.

צפיפות שיניים – אי סדירות של קשת השיניים עקב פער בין רוחבן הכולל של השיניים בקשת לבין המקום הקיים עבורן בלסת.

גומיות אורתודונטיות בין לסתיות– משמשות להזזה של שיניים בכיוון מסוים. מתחברות בד"כ לווים שעל השיניים טוחנות והניבים אולם יכולות להתחבר לכל סמך עפ"י החלטת האורתודונט המטפל.

חניכיים – הרקמה הורודה המקיפה את השיניים, ובנויה מרקמה רכה, סיבים אלסטיים ובלתי אלסטיים והינה עשירה בכלי דם. רקמה זו המשכית עם רקמת הליגמנט הפריודונטלי שמהווה את מערכת התאחיזה של השן לעצם הלסת.

רסן – מכשיר אורתודונטי בעל שני חלקים: חלק שמתחבר לקשת השיניים וחלק שנאחז מחוץ לפה ע"י רצועה סביב הצוואר או הראש. משמש להכוונה של גדילת הלסת או להזזת שיניים.

מכשור לינגואלי (לשוני) – מכשור אורתודונטי קבוע המודבק על פני צידן הפנימי של השיניים הפונה אל הלשון, ויתרונו הגדול הוא בהיותו בלתי נראה כלפי חוץ.

מקסילרי – שייך ללסת עליונה. מונח שמתאר זיקה של שיניים או מכשור ללסת העליונה.

מנדיבולרי– שייך ללסת תחתונה. מונח שמתאר זיקה של שיניים או מכשור ללסת התחתונה.

כירורגיה אורתוגנטית – כירורגיה שמבוצעת כחלק מטיפול אורתודונטי- כירורגי משולב במטרה לשנות עמדה של לסתות ו/או קשתות השיניים ולהביא לשינוי משמעותי במבנה ובמראה הפנים.

מנשך עובר אנכי (overbite)– מידת החפיפה האנכית של קצות השיניים העליונות על פני קצות השיניים התחתונות. מנשך עובר אנכי תקין נע בין 1-3 מ"מ.

מנשך עובר אופקי (overjet) –  מידת החפיפה האופקית של קצות השיניים העליונות על פני קצות השיניים התחתונות. מנשך עובר אופקי תקין נע בין 0-3 מ"מ.

פלטת קיבוע או ריטיינר (retainer) – מכשיר אורתודונטי קבוע או נשלף המשמש לשימור עמדת השיניים שהושגה בסיומו של הטיפול האורתודונטי הפעיל.