מכשירים אורתודונטיים

גומיות הפרדה   גוווווו 

גומיות עגולות קטנות המוכנסות משני הצדדים של שן עליה מעוניינים להדביק טבעת אורתודונטית, בינה לבין השיניים הסמוכות. הגומיה מונחת בין השיניים כך שחלקה מתחת לנקודת המגע שבין השיניים וחלקה מעל נקודת המגע שבין השיניים ונראית בחלל הפה. גומיות אלו יוצרות רווח קטן בין השיניים המאפשר הכנסה קלה ונוחה של הטבעות האורתודונטיות.

 

גומיות בין לסתיותshutterstock_280301222

גומיות המחברות בין שיניים בקשת העליונה לשיניים בקשת התחתונה ונועדות להשגת התאמת סגר אופטימלית בין המשנן העליון למשנן התחתון. יעילות מקסימלית מחייבת שימוש לפי הוראות הרופאה.

 

רסן  shutterstock_154425077

רסן משמש לטיפול במקרים בהם גדילת הלסת העליונה הינה מואצת יחסית לגדילת הלסת התחתונה. הרסן מפעיל כוחות המעכבים או משנים את כיוון הגדילה של הלסת העליונה ומשפיע בעקיפין  גם גדילת הלסת התחתונה.

הרסן משמש לעתים  גם לבקרה של תזוזת השיניים –  הזזה של שיניים טוחנות בכיוון אחורי או בקרה על הזזה של שיניים אחרות בפה.

חשוב להרכיב את הרסן לפי הוראות הרופא. משך ההרכבה הינו חשוב ביותר להצלחת הטיפול והוא נע בין 12-14 שעות ביום בממוצע.

 

רסן הפוך – מסכת פנים Face Mask

מכשיר המשמש לעידוד גדילת הלסת העליונה במקרה הצורך. בגילאים מאוחרים יותר המכשיר מאפשר הזזה קדימה של המשנן בלסת העליונה.

 

מערכת פורסוס  Forsus Fatigue Resistant Device

מכשיר המחליף שימוש בגומיות בין לסתיות ותפקידו הוא לעודד גדילה של הלסת התחתונה במידה מסוימת על מנת להביא להתאמה בין שיניים עליונות לשיניים תחתונות.

מכשיר זה מורכב על ידי הרופא  ואינו ניתן להסרה על ידי המתרפא. יתרונו הוא בכך שבניגוד לרסן ולגומיות בין ליסתיות השימוש בו אינו דורש שיתוף פעולה של המתרפא.

 

מכשיר להרחבה של החיך  Hyrax / Haas

מכשיר אשר נועד להרחיב את הלסת העליונה ע"י הפעלת כוחות על השיניים האחוריות. הרחבת המכשיר מבוצעת על ידי סיבוב בורג ההרחבה שבמרכזו עפ"י הוראות הרופאה.

לאחר סיום פעולת ההרחבה המכשיר נותר במקומו למשך מספר חודשים נוספים על מנת לשמר את ההרחבה אשר הושגה.

ילדים מכנים מכשיר זה בשם "עכביש".

 

פנדולום 

מכשיר המיועד להזזה של השיניים הטוחנות העליונות אחורנית לצורך יצירת מקום הנדרש לתיקון של יחסי הסגר בין השיניים הטוחנות העליונות לתחתונות. המכשיר מודבק על פני השיניים ועל כן אינו דורש שיתוף פעולה של המטופל, ובכך יתרונו.

 

 

Twin Blockטווין בלוק

מכשיר פונקציונלי הממנף את תנועות הלסת ליצירת כוחות אורתודונטים ואורתופדיים (המשפיעים על גדילת הלסתות). המכשיר מיועד לעודד את גדילת הלסת התחתונה. המכשיר מורכב משתי פלטות. והוא מכוון את הלסת התחתונה לעמדה קדמית ובכך מעודד את הגדילה במפרקי הלסת. יש להרכיב את המכשיר 24 שעות ביממה.